Nabożeństwa fatmińskie


"Fatima to miejsce leczące duszę, to potężny głos wołający o nawrócenie i przemianę..."

- mówi ks. Janusz Czenczek, proboszcz parafii w Pawonkowie, gdzie od czterech lat 13. dnia miesiąca odbywają się nabożeństwa fatimskie.


Na pamiątkę objawień Matki Bożej w Fatimie odprawiane są każdego 13 dnia miesiąca "nabożeństwa fatimskie".
Nabożeństwo rozpoczyna Msza św. o godz. 18:00, po której następuje modlitwa różańcowa połączona z procesją z figurą Matki Bożej Fatimskiej wokół kościoła.
Zakończenie nabożeństwa Apelem Jasnogórskim w kaplicy.

Odbywają się one od maja do października, podobnie jak spotkania, które Maryja wyznaczyła trójce portugalskich dzieci. I przekazała im orędzie, które później bp Alberto Cosme do Amaral nazwał "skróconą Ewangelią".

Nabożeństwa fatimskie są coraz powszechniejsze, organizowane są w wielu parafiach, mają różną formę, często wzorowane bezpośrednio na tych, które odbywają się w Fatimie, a w których ludzie w procesji z zapalonymi świecami rozważają kolejne tajemnice różańca.

Nabożeństwo Fatimskie jest odpowiedzią na dwa wezwania Maryi: do modlitwy różańcowej i do czynienia pokuty za grzeszników. Wyzwala gorącą modlitwę, rodzi radość ze spotkania z Maryją, która prowadzi lud do Swojego Syna. Wieczorna procesja ze świecami i figurą Matki Bożej przypomina Fatimę i to, co się tam działo w czasie objawień Łucji oraz Hiacyncie i Franciszkowi - dziś już błogosławionym.

13 maja - rocznica początku objawień Fatimskich

13 października - rocznica końca objawień Fatimskich ("cud słońca")


Fatimska Pani, Matko nasza ukochana, niestrudzona Pątniczko na drogach ludzkiej historii, Matko dobrej przemiany, Pani naszych losów, idziesz przez świat. Gdziekolwiek się ukazujesz, jesteś Piękna. Gdziekolwiek przybywasz, chcesz zebrać swoje dzieci przy Bogu i przynosisz im upragniony dar pokoju. Przychodzisz do nas jako Matka do swoich dzieci.


"O, błogosławiony różańcu Maryi, słodki łańcuchu, który łączysz nas z Bogiem; (...) wieżo ocalenia od napaści piekła. (...) Nigdy cię już nie porzucimy. Będziesz nam pociechą w godzinie konania...".

Z listu apostolskiego Ojca świętego Jana Pawła II Rosarium Virginis Mariae